معرفی بخش


با توجه به نیاز کشور و شرایط ویژه استان معدن ­خیز کرمان، وجود معادن بزرگ مس سرچشمه، سنگ آهن گل ­گهر، زغال ­سنگ کرمان، سنگ آهن جلال آباد و...، بخش مهندسی معدن در سال 1356 در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان فعالیت خود را آغاز کرد.

تلاش برای آموزش و تربیت نیروی متخصص جهت پاسخ­گویی به نیازهای گسترده معادن و صنایع مرتبط، از اهداف اصلی بخش مهندسی معدن بوده است. در این راستا همواره گسترش گروه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین جذب اعضای هیات علمی جدید مد نظر قرار گرفته است.

در حال حاضر بخش مهندسی معدن در مقطع کارشناسی­ در رشته مهندسی معدن و در زمینه های استخراج معدن، اکتشاف مواد معدنی، مکانیک سنگ و فرآوری مواد معدنی، به صورت سالیانه دانشجو می پذیرد. اولین دوره کارشناسی ارشد در گرایش استخراج معدن در سال 1375 راه ­اندازی شد. هم اکنون بخش مهندسی معدن در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش ­های استخراج معدن، اکتشاف معدن، مکانیک ­سنگ­ و فرآوری مواد معدنی سالیانه حدود 45 دانشجو می ­پذیرد. اولین دوره دکتری در بخش مهندسی معدن در سال 1385 در گرایش فرآوری مواد معدنی با پذیرش 3 دانشجو شروع به کار نمود. در سال های اخیر، پذیرش دانشجوی دکتری توسط بخش مهندسی معدن در هر چهار گرایش اکتشاف معدن، استخراج معدن، مکانیک سنگ و فرآوری مواد معدنی انجام شده است.

در حال حاضر، تعداد اعضای هیات علمی این بخش، 17 نفر با مدرک دکتری در زمینه های تخصصی مختلف است که توانسته اند نیازهای آموزشی و پژوهشی متنوع دانشجویان را پوشش دهند. از این تعداد اعضای هیات علمی، تعداد 3 نفر استاد ، 10 نفر دانشیار و 2 نفر استادیار هستند.